Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Published on Friday, 07 April 2017

Την Παρασκευή 31-3-2017 με αφορμή τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας  παιδικού βιβλίου(2 Απριλίου 2017),οι μαθητές  της  Α' τάξης μαζί με τον συγγραφέα Γιώργο Κατσέλη διάβασαν, ζωγράφισαν και δραματοποίησαν σκηνές από το βιβλίο του : " Η καμπανούλα της Ειρήνης".
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και συμμετείχαν ενεργά.

Ευχαριστούμε  πολύ τον συγγραφέα.

Επίσκεψη Λάμπρου Τζαβέλλα

Published on Wednesday, 22 March 2017

Σήμερα προσκεκλημένος στο σχολείο μας ο απόγονος του Λάμπρου και του Φώτου Τζαβέλλα, Ταξίαρχος ε.α. Λάμπρος Τζαβέλλας μαζί με τον γιο του Κώστα Τζαβέλλα. Ένδοξη οικογένεια που έδωσε 180 νεκρούς Τζαβελλαίους στο Σούλι, το Μεσολόγγι τους ελληνοτουρκικούς πολέμους που ακολούθησαν, τους Βαλκανικούς, τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο και τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Συγκινητική η στιγμή όταν ο κύριος Λάμπρος μίλησε για τον πατέρα του Κώστα που τον έχασε όταν ήταν 7 ετών στα βουνά της Βορείου Ηπείρου. Την ημέρα που ξέσπασε ο Πόλεμος του 1940 (28 Οκτωβρίου), πέρασε έφιππος από το σχολείο, τον ανεβασε στο άλογο, τον φίλησε και έφυγε να καταταγεί στο ιππικό ως ίλλαρχος. Έκτοτε δεν τον ξαναείδε. Mια ξεχωριστή εμπειρία για όλους μας. Τους ευχαριστούμε θερμά!

Πολιτιστικό υπερθέαμα με Γρηγόρη Μπιθικώτση "Φεγγάρι μάγια μου έκανες"

Published on Tuesday, 08 November 2016

Η παιδική χορωδία του σχολείου μας άναψε το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Published on Sunday, 18 December 2016

Η συμμετοχή της χορωδίας μας στις Ιωνικές Μέρες "... είναι κάτι νύχτες με φεγγάρι" με τη Στέλλα Κονιτοπούλου

Published on Sunday, 30 October 2016